Jdi na obsah Jdi na menu
 

Historie

 

1972 založení oddílu bratry Koláři

znak-rh.jpg             zakladatel-sensei-f.kolar.jpg      zakladatel-sensei-m.kolar.jpg

                     Sensei František KOLÁŘ   Sensei Miloslav KOLÁŘ

Jedni z nejlepších mužů, kteří kdy nosili karategi v České republice. Vždy vedli svoje žáky k disciplíně, slušnosti,úctě a respektu, v souladu s cestou "DO". Jejich žáky byli takové osobnosti, jako Josef Zvěřina, Ivan Vlček, Jirka Fuchs, Jirka Tvrdík, Milan Šimon, Rachmy Soebajo"Sugi", Karel Turzo, Láďa Kalivoda,Vladimír Macho, Josef Prchal a celá řada dalších významných karatistů, kteří jejich umění šířili dále. Dodnes se v oddíle jejich jména vyslovují s úctou a vděčností.
Oddíl Karate pod vedením bratrů Kolářů začal pracovat od podzimu 1972 v rámci zájmové, později tělovýchovně-branné komise HV SSM při MV ČSR a od roku 1973 už jako řádný oddíl v TJ Rudé Hvězdě Praha. Již tím,že oddíl karate založili bratři Kolářové, získal oddíl nejkvalitnější učitele karate v České republice, neboť bratři Kolářové byli v té době jedinými držiteli mistrovských stupňů karate Dan v ČSR. 
Od roku 1974 do roku 1988 byl oddíl karate TJ RH Praha považován za jeden z předních sportovních oddílů karate v České republice. V oddíle do roku 1981 pracovali pozdější přední činovníci karate v ČR, Jiří Fuchs a Karel Strnad. V letech 1972 až 2014 vybojovali reprezentanti oddílu v soutěžích sportovního karate celkem 263 medailových umístění.
O mistrovství zakladatelů oddílu bratrů Kolářů svědčí i fakt, že na prvním mistrovství ČSR v karate v roce 1974 získal František Kolář bez jediné porážky titul "absolutní mistr ČSR"
Od roku 1981 vede oddíl Josef Prchal a pod jeho vedením se oddíl zaměřil  převážně na tradiční výcvik a filosofii karate, jako životní cestu DO, kde sport je pouze součást výcviku, nikoliv cílem.
V roce 1990 v důsledku politických změn v České republice po událostech v roce 1989 se z TJ Rudé Hvězdy Praha stal Policejní sportovní klub PSK Olymp Praha.

kopie---psk-olymp-logo-centr-2.jpg

Oddíl karate PSK Olymp Praha je členem Pražského svazu karate a Českého svazu karate.                 
Patříme mezi jeden z mála oddílů karate, které mají za sebou 46 letou historii svého trvání v České republice. Působíme nepřetržitě již od roku 1972.  Oddíl celá léta spolupracoval s MV při výcviku příslušníků Policie a jejich útvarů. Členy oddílu byli policisté z URNA, Ochranné služby, Ochrany prezidenta republiky, Kriminální policie, PMJ a dalších útvarů PČR. Z oddílu vzešla celá řada vynikajících trenérů a bojovníků karate, jako Jiří Fuchs, Karel Strnad, Jindřich Krbec, Pavel Schneider, Jan Třeštík, Jiří Mach, Aleš Volf, Vladimír Panýrek, Robert Gaebl, Said Al Kaysy, Karel Švejda, Miroslav Čech, Jan Kubeša, Zdeněk Kühnel, Martin Pešek, Jiří Slavíček, Zbyněk Hotový, Václav Bláha, Zděnek Socha, Jakub Prahl, Jindřich Brůček, Čestmír a Alena Strmískovi, Jiří Primas, Josef Suchý, Josef Prchal, Martina Bahbouhová, Iveta Kyselková, Monika Kohoutová, Sylvia Zápařková  a mnoho dalších. Z oddílu vzešel i současný Vicemistr světa, mistr Evropy, mistr Japonska a světově uznávaný bojovník K1 Jan "Honzik"Soukup. V současné době se oddíl skládá ze dvou skupin dospělých, kteří trénují pod vedením Jakuba Prahla - tradiční karate a sportovní karate, dále pod vedením Josefa Prchala - tradiční karate se zaměřením na sebeobranu, zdraví, meditační a dechové techniky. Další dva oddíly jsou skupiny dětí pod vedením Jakuba Prahla a Zdeňka Kűhnela - se zaměřením na sportovní karate, přípravu na zkoušky a celkový rozvoj dětí.